We want to hear from you!

        
                             
 
 
2022-2023
Martin County Teacher of the Year
Nominees
 
 
Bessey Creek Elementary
Dorothy Hyland
1st Grade
 
Citrus Grove Elementary
Natalie Martin
3rd Grade
 
Clark Advanced Learning Center
Alexandria Gribble
Digital Design / Art
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Crystal Lake Elementary
Rebekah Synakowski
1st Grade
 
Felix A. Williams Elementary
Carissa Berkely
4th Grade
 
Dr. David L. Anderson Middle School
Carol-Lee Holland
English Language Arts
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Hidden Oaks Middle School
Danielle Buddin
Science
 
Hobe Sound Elementary
Alayna Woolley
Support Facilitation
 
Hope Center for Autism
Jodi Cooper
Pre-K / Kindergarten
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Indiantown Middle School
Olga Leonard
Math
 
J. D. Parker School
Jessica Addorisio
4th Grade/Literacy Coach 3-5
 
Jensen Beach Elementary
Morgan Foohs
4th Grade
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Jensen Beach High School
Michelle Hance
Theatre
 
Martin County High School
Richard LoSardo
Debate/Speech/AICE
 
Murray Middle School
Paul Chasse
Health/Physical Education
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Palm City Elementary
Todd Belowch
Physical Education
 
Pinewood Elementary
Michelle Heath
Science
 
Port Salerno Elementary
Rachel Reinhardt
5th Grade
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Riverbend Academy
Jennifer Goodman
Reading
 
SeaWind Elementary
Tammie Meder
3rd Grade
 
South Fork High School
Christina Steger
English
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Stuart Middle School
Monica Pool
Reading
 
Treasure Coast Classical
Patricia Rielly
Science
 
Warfield Elementary
Heather Hoffman
3rd Grade
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Community Choice

The Community Choice vote is now closed.
 
Thank you to all who voted and shared why these teachers are so deserving of this honor.
 
Stay tuned for the results.  This year's winners will be announced on Friday, November 4.